Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Tā ir tikai pumpa vai tomēr – slimas aknas?

Holistiskās medicīnas filozofija ietver pārliecību, ka problēma vienā ķermeņa daļā var izraisīt disbalansu arī citās, ietekmējot veselību kopumā. Tāpēc tad, kad spogulī ieskatoties pētām mūsu pūtītes, ādas apsārtumu vai citus vizuālus defektus, vajadzētu aizdomāties – vai tikai patiesībā mēs neskatāmies uz slimām aknām? Tas ir jautājums, kuru hepatologs Rīgā uzdod ik dienas, vērtējot pacientu ādas stāvokli.

Dermatoloģijas uzdevums ir ne vien ārstēt ādas slimības, bet arī noteikt ādas problēmu cēloni. Lai to varētu atrast, talkā nāk dažādi speciālisti. Hepatologs ir viens no tiem – ārsts, kas specializējies tieši aknu slimībās. Dermatoloģija un hepatoloģija ir cieši saistītas – aknas un āda ir tikai medaļas divas puses. Un ir gadījumi, kad zem ādas izmaiņām slēpjas nekas cits kā klusākais no orgāniem – aknas.

Kāpēc klusākais? Tāpēc ka caur sāpēm aknas par savu slimību signalizēt nevar – tām nav nervu receptoru! Šī iemesla dēļ nemaz par tām neaizdomājamies kā iespējamajām vaininiecēm. Tomēr par sevi tās liek manīt citādos veidos – ar nogurumu, gremošanas traucējumiem, nelabumu, vemšanu, caureju, sāpēm vēdera lejasdaļā, ādas toņa izmaiņām vai ādas bojājumiem – niezi, iekaisumu, zvīņošanos.

Kāpēc aknas ir arī āda?

Visas orgānu sistēmas ir savstarpēji saistītas un ietekmē cita citu. Mūsu orgāni strādā sinhronā harmonijā – gluži kā skudriņas, kas tikai kopā var radīt milzīgo skudru pūzni, un tāpat arī mēs pilnvērtīgi funkcionējam, kad pienācīgi darbojas visas mūsu sistēmas. Mūsu pašu ķermenis lieliski pastāsta priekšā, ko nozīmē karma – ja nodarām pāri vienam orgānam, neizbēgami ietekmējam arī citus. Tātad – ja aknām ir problēmas, arī ādai tādas rodas.

Viens no aknu uzdevumiem ir toksīnu šķelšana. Ja šo uzdevumu tās nespēj izpildīt, rodas iekaisums. Ja toksīni netiek izvadīti caur aknām, tie mēģina izkļūt caur ādu. Rezultātā parādās jauni izsitumi un ādas stāvoklis pasliktinās. Tāpat aknas veic vitamīnu sintēzi, un ja, piemēram, D vitamīns netiek sintezēts, āda nespēj cīnīties ar iekaisumu, kas nozīmē, ka tas nemazinās.

Aknas atbild par hormonu regulāciju, un gadījumā ja netiek kontrolēts testosterona līmenis, paaugstinātos daudzumos tā ietekmē augušais sebuma daudzums var novest pat līdz aknei. Aknu pārziņā ir asins attīrīšana, bet ja rodas darbības traucējumi, rodas asins sarecēšanas traucējumi. Tas uz ādas atspoguļojas apsārtušu plankumu veidā, ko sauc par zirnekļveida agiomām – jo formas ziņā līdzinās mazam zirneklītim.

Ko aknas pastāsta par mūsu netikumiem?

Ne velti saka, ka sejā nolasāma visa cilvēka dzīve – aknu ārsts to noteikti varētu apgalvot vismaz par mūsu netikumiem, par kuriem citiem priekšā pačukst ne vien aknu slimības, bet arī ādas izmaiņas. Vismaz tad, ja par netikumu nosaucam pārmērīgu dzeršanu vai ēšanu, badošanos, higiēnas pamatprincipu neievērošanu vai pārāk biežu partneru maiņu un nedrošu seksu.

Alkohols starp tiem ir visbiežākais cēlonis – 50% gadījumu pie aknu bojājumiem vainojams ir tieši tas. Alkoholisms izraisa tādas aknu slimības kā ciroze, taukainā hepatoze, fibroze vai stetohepatīts.

Interesanti, ka pie aknu aptaukošanās jeb hepatozes vainojama var būt kā badošanās, tā arī pārēšanās. To veicina mazkustīgs dzīvesveids un nekontrolēta apetīte. Šī iemesla dēļ ir vērts pavaicāt: ”Vai mans uzturs ir veselīgs un sabalansēts?”. Galu galā, arī neveselīgus našķus var iemācīties pagatavot veselīgi.

Gadījuma dzimumsakari vai svešu zobu birstīšu, skuvekļu un higiēnas piederumu lietošana var kļūt par iemeslu lai inficētos ar B hepatītu – tas ir aknu iekaisums. Tāpat svarīgi lai tiktu ievērotas sanitārās normas skaistumkopšanas salonos – citādi šo infekciju iespējams saķert manikīra vai pedikīra procedūras un tetovēšanās laikā.

Kopumā iespējams secināt, ka zināmā mērā aknu veselība ir teju kā mūsu tikumības rādītājs. Un šeit ar tikumību tiek saprasts aktīvs dzīvesveids, veselīga ēdienkarte, higiēnas prasību ievērošana, drošs sekss un stabilas partnerattiecības. Tomēr tas nenozīmē, ka vienmēr pie vainas mūsu pašu nepārdomātās rīcības sekas. Un pat ja tā – arī šajā sakarā noderēs empātija gan pret sevi, gan citiem.

Pārbaudi aknas jeb skaistums ir iekšās

Ko par skaistumu mums māca aknas? Pirmkārt, tās apstiprina mūžseno patiesību par to, ka skaistums nāk no iekšienes. Otrkārt, tās atgādina, ka par grāmatu nevar spriest pēc tās vākiem – izsitumi uz ādas var nebūt stāsts par pumpām, bet gan īstenībā par aknām! Visbeidzot, aknas atgādina, cik svarīgi spēt paredzēt savas rīcības sekas un spēt izvērtēt, kas ir gudri un kas nav. Un kā jau noskaidrojām, patērēt alkoholu lielos dadzumos ir tikai viens no piemēriem par nesaprātīgu rīcību.

Saka, ka veselā miesā vesels gars. Šeit būs vietā arī teiciens, ka veselām aknām vesela āda! Tad ja uz ādas ir neizskaidrojama rakstura izsitumi, vērts konsultēties ne vien pie dermatologa, bet arī doties vizītē pie hepatologa, kas veiks aknu pārbaudi un nozīmēs atbilstošo ārstniecības kursu.

Varbūt ir laiks pārbaudīt, vai šis orgāns klusi nesauc pēc palīdzības?

Publicitātes materiāls


981 skatījumi

Un Tavas domas par šo?