Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Paziņoti nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti

Šobrīd Latvijas kino piedzīvo savu renesansi!

Preses konferencē paziņoti šī gada Nacionālās kino balvas nominanti, kas pretendē uz labākās filmas balvām piecās kategorijās un labāko profesionāļu balvām 17 kategorijās. “Lielā Kristapa” rīkotāji atklāja arī to, ka balvu par mūža ieguldījumu kinomākslā šogad saņems kinorežisors Varis Brasla.

Preses konferencē piedalījās LR kultūras ministrs Nauris Puntulis, Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova un atlases komisijas pārstāve, kinožurnāliste Kristīne Matīsa.

Atklājot konferenci, kultūras ministrs Nauris Puntulis uzsvēra filmu nozares nozīmi valsts kultūras kopainā un izteica solījumus rūpēties par turpmāku finansiālu nodrošinājumu nozares kvalitātes saglabāšanai un izaugsmei: “Šobrīd Latvijas kino piedzīvo savu renesansi. Mans kā kultūras ministra uzdevums ir to nosargāt, rūpējoties par Latvijas filmu nozares finansiālo nodrošinājumu tās turpmākajai izaugsmei.“

Arī Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma izcēla nozares uzplaukumu, ko pierādījuši vairāku filmu nesenie apbalvojumi prestižos kinofestivālos – daudzas no festivālam iesniegtajām filmām ir jau guvušas apbalvojumus nozīmīgos A-klases kinofestivālos Kannās, Anesī, Karlovi Varos, Toronto un citur, kas norāda uz spēcīgu konkurētspēju un turpmāk lielāku atpazīstamību starptautiskajā kino arēnā.

Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova paziņoja LKS valdes lēmumu šogad balvu par mūža ieguldījumu filmu mākslā pasniegt režisoram Varim Braslam. “Vienmēr delikātais, iejūtīgais, brīnišķīgais kolēģis, kuram šis ir 80. jubilejas gads, ir līderis labāko filmu veidošanā, jo veselas četras no viņa 15 spēlfilmām ir saņēmušas Lielā Kristapa galvenās balvas. Viņa mūžs vārda tiešākajā nozīmē ir ieguldīts Latvijas kultūrtelpas bagātināšanā – darbā kino un teātrī –, un viņa filmogrāfijā varam atrast daudz spožu pērļu.”

Šis gads Nacionālajā kino balvā izceļas ar lielo pieteikumu skaitu – kopā tika iesniegti 95 projekti, starp tiem rekordliels pilnmetrāžas spēlfilmu skaits (14). Atlases komisijas pārstāve Kristīne Matīsa atzina, ka septiņi komisijas eksperti ieguldījuši daudz laika un darba, noskatoties kopā apmēram 90 stundas ekrāna laika, un secinājums ir optimistisks: “Pēc Simtgades viļņa nekas nav apstājies, filmu nozares enerģija pieņemas spēkā, turklāt pieaug spektra dažādība – gan sociāli aktuālas drāmas, gan dzirkstoši jauniešu stāsti, gan vēsturisks trilleris, tāpat dokumentālo filmu kategorijās sastopam gan politiski personiskus ekskursus vēsturē, gan kinematogrāfiski izsmalcinātas pasaules, gan inscenējumus blakus vērīgiem realitātes fiksējumiem. Un vēl tas retais prieks sacensībā par labāko animācijas filmu finālā izvirzīt veselas trīs un tik dažādas pilnmetrāžas filmas!”

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums Lielais Kristaps šogad norisināsies no 7. līdz 12. novembrim, īsi pirms Latvijas valsts Neatkarības dienas svinībām piedāvājot skatītājiem iespēju kinoteātrī Splendid Palace vienkopus noskatīties balvai nominētās filmas, studentu konkursa filmas, pirmizrādes un svinīgo balvu pasniegšanas ceremoniju, kas notiks 12. novembrī. Balvu pasniegšanas ceremonija būs vienlaicīgi informējošs un izklaidējošs pasākums, kurā piedalīsies nominanti un īpašie viesi. Krāšņo ceremoniju varēs skatīties klātienē, iegādājoties biļetes, vai arī tiešraidē Latvijas televīzijā un LSM straumēšanas platformā.

Šis ir pirmais gads, kad Nacionālajai kino balvai nominētās filmas varēs noskatīties ne tikai kinoteātrī. Kopā ar uzņēmumu Helio tiek paplašinātas iespējas Lielā Kristapa filmu izlasi vērot visā Latvijā, ikvienā mājoklī un jebkurā brīdī – Shortcut lietotnē, kas pieejama arī Helio interaktīvās televīzijas klientiem, no šodienas ir pieejama kategorija Lielais Kristaps ar šogad un iepriekšējos gados nominēto filmu izlasi. Turklāt dažas no nominētajām filmām vēl joprojām ir skatāmas ne tikai Rīgas un reģionu kinodemonstrēšanas tīklā, bet arī Eiropas kinoteātros.

No 21. oktobra līdz 10. novembrim skatītājiem būs iespēja nobalsot par savu mīļāko Lielā Kristapa filmu portālā DELFI, ko festivāla norises laikā Helio papildinās ar iespēju savu balsi atdot uz vietas kinoteātrī Splendid Palace – pirms vai pēc seansa.


306 skatījumi

Un Tavas domas par šo?