Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Aprīļa beigās norisināsies kritikas minifestivāls “Tīri prātīgi”

26. aprīlī, svinot vācu filozofa Imanuela Kanta 300 gadu jubileju, Gētes institūtā un K. K. fon Stricka villā norisināsies kritikas minifestivāls “Tīri prātīgi”!

26. aprīlī, svinot vācu filozofa Imanuela Kanta 300 gadu jubileju, Gētes institūtā un K. K. fon Stricka villā norisināsies kritikas minifestivāls “Tīri prātīgi”.

Notikumā piedalīsies vietēji un starptautiski pazīstami mākslas, humanitāro, sociālo un eksakto nozaru pārstāvji jeb kritisko domu paudēji. Norises ievadīs vācu filozofs un kurators Bernds Šērers ar vēstījumu par antropocēna pētījumu un mākslas saiknēm, pēc kura diskusijā piedalīsies Eva Johansone un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese. Savukārt vakarā pēc kritiskajiem priekšlasījumiem apgaismības laika mūzikas koncertu sniegs klavesīniste Ieva Saliete, un to elektroniski pārradīs komponists Platons Buravickis. Kritikas minifestivāls “Tīri prātīgi” ir vairāku gadu diskursīvās un mākslinieciskās programmas “Kantastrofa” pirmais notikums.

Notikuma organizatori – kuratoru biedrība “Mākslas birojs” un filozofijas biedrība “Tvērums” sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā un portālu “Satori” – piedāvās laikmetīgu, starpdisciplināru variāciju par filozofijas vēsturē centrālā un arī Latvijas kontekstā svarīgā domātāja Imanuela Kanta filozofisko mantojumu un kritisko devumu. Pasākuma idejiskais stūrakmens ir esejā “Kas ir apgaismība?” paustā tēze par apgaismību kā iziešanu no nepilngadības – no “nespējas lietot savu sapratni bez cita vadības”. Līdzīgi arī vakara dalībnieki runās par sev, pārstāvētajām nozarēm un Latvijas sabiedrībai būtiskiem jautājumiem, tātad par to, kas trūkst, lai varētu iziet no nepilngadības.

Minifestivāla kurators Evarts Melnalksnis skaidro: “Rīgā un Liepājā izdotās Kanta kritikas ievieto Latviju globālā kontekstā. Filozofa 300. jubileja kalpo par ierosinājumu palūkoties uz to, kā idejas caurstrāvo mūsu pasauli un kādas sekas – labvēlīgas un postošas – tās spēj atstāt uz sabiedrību, vidi, mākslu. Minifestivāla “Tīri prātīgi” pamatprincips ir pārskatīt vēsturisko mantojumu laikmetīgi kritiskā gaismā, runājot par mums šeit un tagad starpdisciplinārā veidā. Ir intriģējoši Kanta laikmeta idejas, piemēram, sastatīt ar viņa laikabiedra, Rīgā dzīvi pavadījušā Ziemeļvācijas komponista J. G. Mīteļa mūziku klavesīnistes Ievas Salietes izpildījumā, ko elektroniski pārradīs Platons Buravickis.” Savukārt filozofijas žurnāla “Tvērums” redaktors Rūdis Bebrišs papildina: “Šķiet jēdzīgi meklēt neakadēmiskas formas, kā mijiedarboties ar Kanta filozofiju un tikpat labi arī ar citām filozofiskām teorijām. Un ne tikai tāpēc, ka akadēmiskajai videi ne vienmēr izdodas sasniegt cilvēkus ārpus pašu ekosistēmas. Tekstu pētīšanai, lekcijām, semināriem, rakstiem un citām akadēmiskām praksēm nenoliedzami ir savas priekšrocības ceļā pie zināšanām, taču radošas un no konvencijām brīvākas pieejas var ne tikai raisīt interesi grimt dziļumā, bet arī ļaut uzvirmot jaunām, iepriekš neapsvērtām perspektīvām uz konkrētām teorijām un, arī plašāk, veidiem, kā spriežam par pasauli un mums svarīgo. Minifestivāls “Tīri prātīgi” iedvesmojas no Kanta idejām un uzdotajām notīm, taču tas nav viņa filozofijai veltīts notikums. Tomēr, ja pieņemam, ka mūsu domāšanā Kanta iespaids joprojām ir spēcīgs, tad arī no sākotnes attālinātas refleksijas ļaus ko secināt.”

Pasākums norisināsies divās daļās pēcpusdienas un vakara garumā. Plkst. 16.00 interesenti ir aicināti doties uz Gētes institūta telpām, kur ar lekciju “No teorētiskā saprāta uz radikālo praksi. Par jaunu dzīves un domāšanas attiecību modeli” uzstāsies vācu filozofs, kurators, Berlīnes “Pasaules kultūru nama” (Haus der Kulturen der Welt) bijušais kurators Bernds Šērers (Bernd Scherer). Pēc lekcijas notiks diskusija ar kultūras un vides žurnālistes Evas Johansones un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktores Solvitas Kreses dalību. Pasākums notiks angļu valodā (bez tulkojuma).

Turpretī minifestivāla “Tīri prātīgi” vakara programma iecerēta no plkst. 19.00 K. K. fon Stricka villā. Kritisko priekšlasījumu notikuma struktūru iedvesmojušas Kanta trīs kritikas – “Tīrā prāta”, “Praktiskā prāta” un “Spriestspējas”. Atbilstošā secībā un konceptuālā sasaistē pasākumā uzstāsies trīs spilgti Latvijas kritiskie domātāji, kā arī Bernds Šērers ar lasījumu “Tīrā prāta tumšā puse”. Vakars vainagosies ar koncertu, kurā klavesīniste Ieva Saliete spēlēs Kanta laikmeta mūziku, uz ko reaģēs un elektroniskā formā pārradīs komponists Platons Buravickis.


1  048 skatījumi