Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Latvijas dzimšanas dienā Kīpsalā notiks Starptautiskais deju festivāls “Rīga-2023”

Skatītāju uzmanībai tiks piedāvātas ap 200 solo, pāru un grupu kompozīcijas 15 dažādos stilos!

18. un 19. novembrī Ķīpsalas izstāžu hallē Latvijas dzimšanas diena tiks svinēta ar grandiozu starptautisku deju festivālu “Rīga-2023”. Skatītāju uzmanībai tiks piedāvātas ap 200 solo, pāru un grupu kompozīcijas 15 dažādos stilos – no klasikas un laikmetīgās dejas līdz hiphopam un folklorai, kuras izpildīs jaunie dejotāji vecumā no 3 līdz 25 gadiem no visas pasaules, kas atzīti par labākajiem savā žanrā.

Dejotāju sniegumu vērtēs starptautiska žūrija, kurā darbosies eksperti no Latvijas, Itālijas, Lielbritānijas un Vācijas. Skatītājiem ieeja ir bez maksas.

Spilgtais un vērienīgais šovs divu dienu garumā uz īpaši uzbūvētas 12 x 12 metru plašas skatuves būs dejotāju veltījums Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienai. Uz to ir aicināts ikviens, kurš vēlas izbaudīt dejas spēku un burvību.

18. novembrī no plkst. 10.00 līdz vēlai vakara stundai – deju skolu galvenā konkursa priekšnesumi.

19. novembrī plkst. 14.00 – uzvarētāju apbalvošana, kam sekos laureātu un pieaicināto kolektīvu galā koncerts.

Galvenais konkurss notiks 15 nominācijās – klasika, neoklasika, trīs veidi tautas deju, bērnu dejas (līdz 10 gadu vecumam), estrādes dejas, laikmetīgā un ielu horeogrāfija, deju šovs, disko un hiphops, sporta dejas, eksperimentālais žanrs, autoriesturddējumi un citi modernās horeogrāfijas virzieni. Dažādi žanru priekšnesumi tiks demonstrēti jauktā secībā, lai būtu interesanti ikvienam.

Jaunākajiem konkursa dalībniekiem no Rīgas kolektīva deju studijas VS dance studio ir tikai trīs gadiņi. Pavisam festivāla programmā iekļauti aptuveni 50 tikai klasiskās dejas numuri, tostarp variācijas no baletiem “Riekstkodis”, “Bajadēra” u.c.

Viens no programmas hitiem ir igauņu kolektīvs Dance Theatre Polly, starptautisko konkursu laureāts, kuru vada bijusī rīdziniece Polīna Žukova. Tallinā viņa iestudē vērienīgus šovus, iesaistot simtiem jauno dejotāju. Pavisam nesen viņas iestudētā izrāde “101 dalmācietis” pulcēja pilnas zāles un guva lielu skatītāju atzinību. No Igaunijas Rīgā ieradīsies arī Tallinas Hobiju centra Kullo deju ansamblis Sõleke un topošās balerīnas no Tartu Dejas un baleta skolas Fleur.

Viesi no Kijevas – Natālijas un Oleksandra Donecu baleta skola – atvedīs uz Rīgu solo priekšnesumus. Lai dotu iespēju 9-11 gadus vecajiem dejotājiem kaut uz mirkli atpūsties no kara šausmām, kolektīva vadītāji aktīvi vadā viņus uz starptautiskiem konkursiem – skolas audzēkņi jau ir izcīnījuši pirmās vietas pasaules čempionātos ASV, Lielbritānijā un Portugālē.

Rīgu konkursā ar kaislīgām spāņu dejām pārstāvēs kolektīvs “Flamenco”, grupa “Solo” iepazīstinās skatītājus ar pasaules tautu dejām, savukārt kolektīvs “Pasaciņa” ir sagatavojis konkursam aktuālu un filozofisku autoriestudējumu. Baleta studijas “Freska” soliste Flora Skigina jau ir guvusi plašu uzstāšanās pieredzi zviedru mūziklos un ar prieku dalīsies ar to ar skatītājiem Rīgā. Imantu pārstāvēs veseli trīs kolektīvi: studija “Riki-Tiki”, baleta centrs “Aria” un privātā skola “Movimento”. Laikmetīgās horeogrāfijas starptautisko konkursu čempioni no Mārupes “Aristo Dance Studio” demonstrēs dejas tehnikas un akrobātikas brīnumus, Liepāju pārstāvēs starptautisko konkursu laureāti no Liepājas Baleta un Deju studijas, bet Rēzeknes godu aizstāvēs laikmetīgo deju skola pusaudžiem “Kolorīts”.

Polijas dalībnieki – The Academy of Ballet Art no Sopotas – skatītāju vērtējumam nodos klasiskās variācijas uz puantēm no baletiem “Riekstkodis”, “Bajadēra”, “Gulbju ezers” u.c. Lietuvu pārstāvēs Kaunas Ballet School Grand, Kaunas Mikas Petrauskas School of Performing Arts solisti, Viļņas horeogrāfijas skolas “Nuotaika” audzēkņi, kā arī laikmetīgās dejas kolektīvi “7 muzos” un “Dangus R Daugiau”. Vācija prezentēs savas labākās deju skolas, kas izvēlētas festivālā Ballettschule Modern Movement, savukārt no Helsinkiem Rīgā pirmo reizi viesosies jaunie dejotāji no deju studijas “Aurinko Dance”.

Konkursa dalībnieku sniegumu vērtēs autoritatīva starptautiska žūrijas komisija, kuras sastāvā darbosies daudzi pasaulslaveni dejotāji un horeogrāfi.

Maestro Gvido Marni (Guido Marni, Bergamo, Itālija) studējis La Scala akadēmijā, stažējies Lielā teātra skolā, dejojis La Scala, kā arī Kanādas, Amerikas un Vācijas Nacionālajos baleta teātros. Pēc karjeras beigām viņš pasniedzis dažādās deju akadēmijās Itālijā. Šobrīd Gvido Marni vada baleta skolu Let’s dance Bergamo, kura koncertē visā pasaulē.

Kirils Burlovs (Lielbritānija, Londona) – bijušais Latvijas Nacionālās operas solists un inscenētājs. Pēc pārcelšanās uz Lielbritāniju piedalījies daudzos laikmetīgās dejas projektos visā pasaulē, veidojis kolorītas starpdisciplināras perfomances, tostarp Londonas modes nedēļas ietvaros, Britu muzejā un galerijā Tate Modern.

Viktors Šerfs (Viktor Scherf, Vācija, Altenkirhene) – deju skolas Let’s Dance direktors. Viņa vadītās skolas audzēkņi koncertē visā pasaulē, plūcot uzvaras laurus 30 Vācijas un vairāk nekā 20 pasaules čempionātos. Viktors Šerfs aktīvi darbojas prestižākā starptautiskā konkursa World Vision žūrijā, kurā piedalās 80 valstis.

Valērijs Vikanovs (Latvija, Rīga) – Mihaila Barišņikova un Aleksandra Godunova klasesbiedrs, 22 gadus dejojis uz Latvijas Nacionālā operas un baleta teātra skatuves, viens no labākajiem Barmaleja lomas atveidotājiem bērnu iemīļotajā baletā “Dakteris Aikāsap”. Šobrīd Valērijs Vikanovs ir Rīgas Horeogrāfijas skolas pasniedzējs. Par godu skolas 90 gadu jubilejai par Valēriju Vikanovu tika uzņemta dokumentālā filma “Valērijs ir mūžīgs”.

Klaudija Zakari (Claudia Zaccari, Itālija, Roma) – kādreizējā Romas Teatro dell’Opera primabalerīna, kas dejojusi kopā ar leģendāro Maiju Pļisecku. Žūrijas locekle, konsultante un mākslinieciskā vadītāja daudzās dejas skolās un pasākumos Itālijā un daudzās citās pasaules valstīs. Vada meistarklases Brazīlijā, Meksikā, Honkongā, Itālijā, Portugālē, Ķīnā un citur.

Par žūrijas goda locekli ir piekritusi kļūt Olga Freiberga (Latvija) – leģendārā latviešu horeogrāfe, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere un ilggadēja bērnu deju kolektīva “Dzintariņš” vadītāja, kuru dibinājusi viņas māte. Olga Freiberga ir bijusi arī vairāku Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku un Vispārējo latviešu deju svētku mākslinieciskā vadītāja.

17. novembrī žūrijas locekļi vadīs meistarklases jauniešiem klasiskajā, modernajā un tautas dejā. Uz meistarklasēm ir atsevišķs pieraksts.

Festivāla “Rīga-2023” organizatore ir Starptautiskās deju olimpiādes Latvijā dibinātāja, sabiedriskās organizācijas “Arabesk” vadītāja Jūlija Tihomirova. Viņai ir vairāk nekā 30 gadu pieredze pasākumu organizēšanā, viņas darbs ir izpelnījies augstu starptautiskās asociācijas UNESCO CID, The International Dance Council atzinību.


1  073 skatījumi