Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

LNSO mūziķi aicina piedzīvot tango valdzinājumu

Līdzās Astora Pjacollas, Marselo Nisinmana un Rišāra Galjāno skaņdarbiem tiks atskaņotas arī latviešu komponistu – Sabīnes Ķezberes un Jēkaba Nīmaņa – īpaši šai koncertprogrammai radītas kompozīcijas!

Ceturtdien, 11. aprīlī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē norisināsies Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) kamermūzikas cikla koncerts “Tango. Argentīnietis Eiropā”. Tajā līdzās Astora Pjacollas, Marselo Nisinmana un Rišāra Galjāno skaņdarbiem tiks atskaņotas arī latviešu komponistu – Sabīnes Ķezberes un Jēkaba Nīmaņa – īpaši šai koncertprogrammai radītas kompozīcijas.

Koncertā kameransamblī uzstāsies akordeonists Artūrs Noviks, ģitārists Kaspars Zemītis, vijolnieki Sandis Šteinbergs un Raimonds Melderis, altists Arigo Štrāls, čellists Ainārs Paukšēns un kontrabasists Raivo Ozols. Koncertu vadīs muzikoloģe Liene Jakovļeva.

Pasaulē pazīstams kā tango karalis, argentīniešu komponists Astors Pjacolla spēja pārvērst tradicionālo deju mūziku jaunā veidolā, nezaudējot tās pirmatnējo kodolu. Viņa aizsāktais Tango Nuevo piešķīra dejas žanram mākslinieciski un dramaturģiski dziļākus vaibstus, partitūrā ievijot arī džeza un akadēmiskās mūzikas elementus. Koncertā skanēs arī mūsdienu tango virtuozu – argentīniešu akordeonista Marselo Nisinmana un franču akordeonista Rišāra Galjāno – kompozīcijas, kā arī, kamermūzikas entuziastiem būs iespēja piedzīvot latviešu komponistu darbu pirmatskaņojumus – Sabīnes Ķezberes “Parīzes reminiscence. Tango” (Reminiscence Paris. Tango) un Jēkaba Nīmaņa “Latviešu ielu tango poēma”, kur mūziku papildinās arī skatuves darbība.

LNSO kamermūzikas cikla tango “sēriju” idejas autors ir vijolnieks Raimonds Melderis. LNSO viņš darbojas jau gandrīz 30 gadus – kopš 1996. gada Raimonds ir LNSO otro vijoļu grupas mūziķis. Paralēli aktīvai muzicēšanai orķestrī un kamersastāvos, Melderis ilgus gadus bijis jaunās mūzikas festivāla ARĒNA izpilddirektors.

Šis būs jau trešais koncerts ugunīgo tango koncertu ciklā, sadarbojoties ar daudzpusīgo akordeonistu Artūru Noviku, kurš koncertā spēlēs arī akordeonam radniecīgus instrumentus – akordīni un bandoneonu. Noviks pieredzi guvis, muzicējot dažādos projektos kopā ar LNSO, Latvijas Radio kori, Sinfonietta Rīga, jauniešu kori “Kamēr…”, kā arī sadarbojoties ar dažādiem Latvijā zināmiem skatuves māksliniekiem.

Kaspars Zemītis ir viens no veiksmīgākajiem Latvijas ģitāristiem, kurš savulaik spēlējis apvienībā Time After Time, kā arī ilgus gadus muzicē kopā ar Intaru Busuli un “Abonementa orķestri”. Kopā ar Mārci Auziņu un Aivaru Hermani nodibinājis trio “AG3”. Tāpat Zemītis dažādos projektos sadarbojas ar Latvijā zināmiem mūziķiem un kolektīviem, tai skaitā, Valsts Akadēmisko kori “Latvija”, Latvijas Radio kori, Liepājas Simfonisko orķestri u.c.

Vijolnieks Sandis Šteinbergs ir LNSO pirmo vijoļu grupas koncertmeistars kopš 1994. gada. Pasaules Miera orķestra mūziķis. Bijis orķestra Kremerata Baltica koncertmeistars, un kopš 2013. gada, pildot vieskoncertmeistara pienākumus, sadarbojas ar Igaunijas Nacionālo simfonisko orķestri, Tamperes simfonisko orķestri un Norvēģijas ansambli “Bit-20”.

Arigo Štrāls ir LNSO altu grupas koncertmeistars kopš 1995. gada, savukārt orķestrī spēlē jau kopš 1981. gada. Arigo ir aktīvs pedagogs un šobrīd – JVLMA profesors. Vadījis meistarklases Eiropā un Dienvidamerikā, darbojas gan valsts, gan starptautiska mēroga konkursu žūrijās.

Čellists Ainārs Paukšēns kopš 2007. gada ir LNSO čellu grupas mūziķis. Viņš savā radošajā darbībā pārstāv plašu mūzikas stilu un laikmetu loku, tai skaitā, regulāri piedalās teju visos svarīgākajos baroka skaņdarbu iestudējumos Latvijā.

LNSO kontrabasu grupas koncertmeistara vietnieks Raivo Ozols ir arī kamermūziķis, kurš atskaņo plašu stilu un žanru mūziku. Tāpat Ozols muzicē džeza trio kopā ar trombonistu Lauri Amantovu un multiinstrumentālistu Marko Ojalu, kā arī piedalās teātra izrāžu muzikālā noformējuma radīšanā.

Biļetes iespējams iegādāties Biļešu Paradīzes kasēs un internetveikalā.


1  071 skatījumi