Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Sinfonietta Rīga Sezonas noslēguma koncerts Lielajā ģildē

Šajā reizē klausītājiem tiks piedāvāts spraigs muzikāls ceļojums no tīrskanīgā klasicisma līdz 20. gs. avangarda novatorismam!

Sestdien, 3. jūnijā, plkst. 19.00 Lielajā ģildē 17. koncertsezonu noslēgs diriģenta Normunda Šnē vadītais kamerorķestris Sinfonietta Rīga. Šajā reizē klausītājiem tiks piedāvāts spraigs muzikāls ceļojums no tīrskanīgā klasicisma līdz 20. gs. avangarda novatorismam.

Koncerta īpašais viesis – atzītais uzbeku pianists, Londonas Starptautiskā klavierkonkursa laureāts Behzods Abduraimovs. Viņa sniegumā dzirdēsim Sergeja Prokofjeva Otro klavierkoncertu. Tam līdzās cildenas harmonijas paraugs – Esterhāzi pils ģēnija Jozefa Haidna 87. simfonija.

Abi saturiski un apjoma ziņā redzamākie Sinfonietta Rīga sezonas noslēguma opusi pirmatskaņojumu piedzīvojuši Parīzē. Gan Jozefa Haidna 1787. gadā komponētā Lamažora simfonija – pēdējā no sešām Parīzes cikla simfonijām, gan Sergeja Prokofjeva 1924. gadā Parīzē pirmatskaņotais Otrais klavierkoncerts. Taisnības labad jāatzīmē, ka klavierkoncerta oriģinālais manuskripts radīts dekādi agrāk, taču gājis bojā revolucionārajos notikumos Pēterburgā. Paša Prokofjeva skatījumā darbs pie Otrā klavierkoncerta atjaunošanas to tik lielā mērā attālinājis no oriģināla, ka drīzāk uzskatāms par Ceturto klavierkoncertu.

Šis monumentālais opuss joprojām tiek uzskatīts par vienu no pasaules klavierrepertuāra virsotnēm – gan mākslinieciskās nozīmes, gan izpildījuma tehniskās sarežģītības ziņā. Prokofjeva biogrāfa, BBC Music Magazine kritiķa Deivida Naisa skatījumā, tas pa spēkam vien “ducim šobrīd praktizējošu pianistu”.

Jebkura pianista spējām tehniski absolūti neiespējami ir amerikāņu-meksikāņu komponista Konlona Nankarova daiļrade, centieni klavieres pakļaut daudzkārt dinamiskākai, pat futūristiskai skaņtelpai. Pasaules mūzikas literatūras vēsturē viņš pazīstams ar savām “Studijām mehāniskajām klavierēm”.

Viens no ievērojamākajiem 20. gs. otrās puses rietumu avangarda komponistiem Ģērģis Ligeti, raksturojot Nankarova daiļradi, atzinis to par “lielāko atradumu kopš Vēberna un Aivza. Tas ir nozīmīgs notikums visai mūzikas vēsturei! Viņa mūzika ir tik oriģināla un baudāma, lieliski veidota, bet vienlaikus arī emocionāla”.

Sinfonietta Rīga sezonas nolsēguma koncertā dzirdēsim Nankarova Studija mehāniskajā klavietēm Nr. 7 pārlikumā kamerorķestrim. Komentējot Amerikas avangarda mūzikas “atraduma” nonākšanu Sinfonietta Rīga sezonas noslēguma koncerta programmā, diriģents Normunda Šnē mudina:

“Es aicinu ieklausīties šajā mūzikā – šajā neparastajā ritmu kokteilī un neparastajā skaņu pasaulē, kas radusies Nankarova fantāzijā. Šī mūzika ir ļoti grūts uzdevums atskaņotājam un tamdēļ netiek bieži izpildīta. Taču mēs esam noskaņoti ķerties tai klāt un piedāvāt arī saviem klausītājiem Lielajā ģildē”.

Rīdzinieku jau 2021. gada septembrī iepazīstais un augstu novērtētais uzbeku pianists Behzods Abduraimovs savu radošo sasniegumu klāstā var lepoties ar sadarbību ar pasaules vadošajiem orķestriem – Londonas filharmonisko orķestri, Bostonas simfonisko orķestri, Losandželosas filharmoniķiem Tokijas NHK simfonisko orķestri, Berlīnes Vācu simfonisko orķestri, Sanfrancisko un Klīvlendas simfoniskajiem orķestriem, Orchestre de Paris un Amsterdamas karalisko Concertgebouw orķestri. Viņš ir sadarbojies ar tādiem diriģentiem kā Vladimiru Aškenazi, Manfrēdu Honeki, Vasīliju Petrenko, Lorenco Vioti, Džeimsu Gafiganu, Jakubu Hrušu, Santu Matiasu Rouvali un Gustavo Dudamelu.

Abduiraimovs vairrākkārt sniedzis solokoncertus Ņujorkas Kārnegija zālē, Karalienes Elizabetes zālē Londonā, un Amsterdamas Concertgebouw, Ķelnes filharmonijā un Bādenbādes Festspielhaus. Gaidīts viesis Abduraimovs ir redzamākajos mūzikas festivālos – Aspenā, Verbjē, Reingavas festivālā, La Roque d’Antheron un Lucernā.

Behzods Abduraimovs dzimis Taškentā, Uzbekistānā. Klavierapmācību sācis Taškentas V. Uspenska akadēmiskajā licejā pie leģendārās pedagoģes Tamāras Popovičas. Vēlāk devies uz ASV un studējis privātajā Parka Universitātē Misūrī štatā pie sava tautieša, ievērojamā pianista Staņislava Judeņiča. Ar Sergeja Prokofjeva 3. klavierkoncertu 2009. gadā jaunais pianists izcīnija Pirmo vietu Londonas starptautiskajā klavierkonkursā.

Koncerts norisinās Rīgas festivāla ietvaros. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un interneta veikalā.


1  096 skatījumi