Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Festivālā “Saxophonia” – “Šnē un džezroks”

Festivāla “Saxophonia” ietvaros 16. februārī uz Lielās ģildes skatuves būs dzirdama koncertprogramma “Šnē un džezroks”!

VSIA “Latvijas Koncerti” organizētā festivāla “Saxophonia” ietvaros 16. februārī uz Lielās ģildes skatuves būs dzirdama koncertprogramma “Šnē un džezroks”, kurā uzstāsies Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, diriģenta Normunda Šnē vadībā, un Latvijā populāri džeza mūziķi: Dāvis Jurka – saksofons, Ritvars Garoza – taustiņinstrumenti, Valters Sprūdžs – elektriskais bass un Andris Buiķis – bungas. Programmā enerģiski, tembrāli krāšņi un aizraujoši džeza mūzikas skaņdarbi.

Džeza improvizācijas matemātiskie algoritmi un progresīvā roka brāzmainā enerģētika pieder diriģenta Normunda Šnē daudzskaitlīgajām muzikālajām stihijām. Līdztekus klasikai, 20. gadsimta modernisma strāvojumiem un civilizācijas atmiņās sakņotām laikmetīgās mūzikas alūzijām, viņa skaņu paletē allaž atrodama vieta arī pa kādai neakadēmiskai intonācijai – elektroakustiskai mūzikai, kas pasaulē nākusi ar pastiprinātāja un mikrofona starpniecību.

Frenks Zapa, Mailss Deiviss vai “Genesis” šajā ainavā trāpīgi ilustrē Normunda Šnē centienus sintezēt realitāti un dzīves ritma pulsāciju. To apliecina arī viņa sadarbība ar līdzīgi domājošiem kolēģiem Latvijā, muzicējot tādās progresīvā roka, kamerdžeza vai džezroka grupās kā “Marana”, “Sīpoli” un “Vecās mājas”. No otras puses – Djūks Elingtons vai Flečers Hendersons iemieso Normunda Šnē ideju par laikmeta gara izteikšanu orķestra daudzveidīgajās krāsās. Līdzīgi domājis arī diriģenta novadnieks Ringolds Ore – simfodžeza žanra aizsācējs Latvijā.
Festivāla “Saxophonia” ietvaros atšķirsim jaunu lappaspusi Latvijas džeza vēsturē. Dienasgaismu ieraudzīs Normunda Šnē, “Sinfonietta Rīga” un džeza grupas “Lupa” ilgi lolots projekts, kurā sitamistrumentālista Andra Buiķa 12 oriģinālkompozīcijās klausītājiem tiks piedāvāts melodiski krāšņs ceļojums no klasikas līdz džeza un populārās mūzikas pasaulei.

Grupa “Lupa” apvieno četrus pazīstamus Latvijas džeza mūziķus: Dāvi Jurku – alta un tenora saksofons, flauta un klarnete; Ritvaru Garozu – sintezatori un taustiņinstrumenti, Valteru Sprūdžu – elektriskais bass un Andri Buiķi – bungas un analogā bungmašīna. 2019. gadā izdots grupas “Lupa” debijas albums “Sequences and Consequences”, kas gūstot kritiķu un klausītāju atzinību tika nominēts Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvai “Zelta mikrofons” kategorijā “Labākais džeza mūzikas albums”. 2022. gadā, apgādā Jersika Records, izdots grupas “Lupa” otrais albums – “Sketches of trees / Koki”.

Festivāla “Saxophonia” ietvaros būs dzirdami dažādi koncerti:

9.februārī “Lielajā ģildē” notiks festivāla atklāšanas koncerts, kur uz skatuves tiksies “Latvijas Radio bigbends“ un divi džeza mūzikas virtuozi no ASV – saksofonists, vairākkārtējs Grammy balvas ieguvējs Donny McCaslin un taustiņinstrumentālists Jason Lindner. Abu mūziķu daiļradi ietekmējusi sastapšanās ar leģendāro britu mūziķi Deividu Boviju un darbs pie albuma “Blackstar”. Arī “Saxophonia” apmeklētāji varēs just šīs sadarbības augļus – koncertā skanēs gan fragmenti no pēdējos gados tapušajiem Danny McCaslin albumiem, ko bigbendam aranžējis Jason Lindner, gan jaunas, vēl neizdotas kompozīcijas.

Donny McCaslin, Jason Linder un “Latvijas Radio bigbends” sniegs koncertu arī 11.februārī Ventspils koncertzālē “Latvija”.

10. februārī “Spīķeru koncertzālē” uzstāsies saksofonu kvartets “Atomos”, perkusionists Ernests Mediņš un saksofonists Karolis Šarkus. Programmā Rick Hirsch, Jacob TV un Ritvara Garozas mūzika, kā arī Roberta Martini, Toma Rudzinska, Ernesta Mediņa un Karoli Šarkus pirmatskaņojumi. Saksofonu kvarteta “Atomos” dibinātājs Arvīds Kazlausks ir apvienojis vienus no labākajiem jaunākas paaudzes Latvijas saksofonistiem – Aigaru Raumani, Robertu Martini un Rūdolfu Pēteri Rubeni.

11. februārī izskanēs “Saksofonmūzikas svētki Ventspilī”, kas jau ir kļuvuši par neatņemamu Ventspils kultūras dzīves tradīciju. Šogad saksofonmūzikas svētki tiks svinēti par godu Ventspils bigbenda vadītāja – saksofonista, mūzikas pasniedzēja Renāra Lāča dzimšanas dienai. Koncertā piedalīsies “Ventspils bigbends” un solisti – dziedātāja Undīne Rolava, taustiņinstrumentālists Ritvars Garoza, saksofonisti – Kārlis Vanags, Dāvis Jurka, Toms Rudzinskis, Jānis Puķītis. Koncertā izskanēs solistu oriģinālkompozīcijas, kā arī populāra mūzika bigbenda sastāvam. Koncertu organizē SIA “Kurzemes filharmonija”, atbalsta Ventspils valstspilsētas pašvaldība.

17. februārī “Lielajā ģildē” uzstāsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar “Rīgas Saksofonu kvartetu” un Arvīdu Kazlausku diriģenta Jāņa Stafecka vadībā. Programmā Modesta Musorgska “Izstādes gleznas”, Džona Adamsa “Saksofonkoncerts”, kā arī pirmatskaņojums Uģa Prauliņa “Uvertīra saksofonu kvartetam un orķestrim”.

Festivāls “Saxophonia” noslēgsies 18. februārī “Lielajā ģildē”, kur uz vienas skatuves kopā ar “Latvijas Radio bigbendu” uzstāsies brazīliešu džeza mūzikas zvaigznes – saksofonists Ademir Junior un perkusionists Tiago Loei. Multiinstrumentālists, aranžētājs un komponists Ademir Junior tiek uzskatīts par aktīvāko un zināmāko improvizējošo saksofonistu ne tikai Brazīlijā, bet visā Dienvidamerikā. Savukārt Tiago Loei jau kopš 16 gadu vecuma aktīvi koncertējis un piedalījies dažādu grupu albumu ierakstos visā Brazīlijā, vēlāk dzīvojis arī Kubā, Havanā, kur papildinājis savas zināšanas un pētījis slavenos Kubas mūzikas ritmus. Koncertā skanēs Ademir Junior oriģinālkompozīcijas, kā arī brazīliešu mūzika un pasaules džeza klasika.

Biļetes ir iespējams iegādāties „Biļešu paradīze“ kasēs un internetā.


1  068 skatījumi